پاسچیماآسانا

خانه انجمن ها یوگا تمرینات یوگا پاسچیماآسانا

این جستار شامل 1 پاسخ ، و دارای 1 کاربر است ، و آخرین بار توسط  arsham در 3 سال، 4 ماه پیش بروز شده است.

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #687

  arsham
  مشارکت کننده
  #2784

  arsham
  مشارکت کننده

  http://kanoon-yoga.com/Newsletter/mehr88/Images/Shavasana.jpg


  " آسانا:نام یک حالت یوگا "

  "پاسچیما " در زبان سانسکریت یعنی غرب، " اوت " به معنی حرکت به سمت بالا و " تان " به معنی لرزش است. در این آسانا، حرکت انرژی برعکس می شود و به سمت سر جریان می یابد. وقتی این وضعیت به طور کامل انجام شود، ارتعاش جریان انرژی از کانال داخل ستون مهره به سمت بالا حرکت می کند.
  برای انجام صحیح این آسانا، به انعطاف زیادی در ناحیه مفصل لگن و کنترل بر روی عضلات پا نیاز است. از این رو برای ورزش دادن نقاط مختلف بدن و برای جلوگیری از فشار تحمیلی که موجب کشیدگی نا خواسته در عضلات پشت و یا پاها می شود، به انجام یک سری حرکات مقدماتی آماده کننده نیاز است. این حرکات به از بین بردن خشکی پشت، باز کردن مفصل لگن، آماده کردن عضلات شکمی و فعال کردن عصب سیاتیک کمک می کنند. وقتی که این شرایط مطلوب بدست آمد، با تمرین مداوم در یک دوره زمانی، زانوها به طور طبیعی کشش پیدا کرده و پشت به طور خود به خودی صاف می شود. این وضعیت نهایی با فعال شدن و هماهنگی عضلات پشت انجام پذیر است که موجب می شود ستون فقرات به حد اکثر طول خود برسد.

  انجام آسانا:
  روی زمین بنشینید، پاها کنار هم و کشیده جلوی بدن، با دم دست ها را بالای سر بکشید و با بازدم بالا تنه را از ناحیه لگن به جلو بکشید و با دو انگشت اول دست (انگشت سبابه و شست) انگشتان شست پا را بگیرید (هردست به پای سمت خودش) . در این وضعییت باید پشت صاف و پاها کشیده باشد طوری که پشت زانوها به زمین بچسبد، آرنج ها مثل دو اهرم روی زمین قرار دارند.
  با دم دست ها را بالای سر بکشید و با بازدم از حالت بیرون بیایید.

  فواید آسانا
  – تمام بدن از گردن تا انگشتان پا، به دو نیم تا شده و آگاهی به درون معطوف می شود. پاسچیماتاناسانا یک وضعیت عالی برای اندام های شکمی و برای کارکرد اعصاب کمر است. – ستون فقرات، شش ها و قلب که در این وضعیت ، در حالت افقی قرار می گیرند، کمتر تحت تاثیر کشش جاذبه زمین هستند. در این شرایط قلب استراحت می کند، جریان خون به سمت سر قوی می شود و نخاع به نهایت کشش خود می رسد.
  – نقطه تماس آرنج ها با زمین در وضعیت نهایی انعکاس مستقیم روی ضربان قلب دارد.
  – محل اتصال استخوان خاجی و مهره های پایین کمر کاملا کشیده می شود و عضله شکم به پاها فشرده می شود. تاثیر دو گانه این عمل برغدد و مراکز عصبی باعث بهبود کار کرد دستگاه گوارش و اندام های جنسی می شود.
  – نقاط تحریک شده در ریشه انگشت شست پا وقتی فشرده شوند، تاثیر مستقیم بر غده هیپوفیر دارد و باعث بهبود کارکرد غدد درون ریز می شود.

  جریان انرژی
  در پاسچیما تاناسانا انرژی با سه ناحیه واکنشی که از درون با هم مرتبط هستند، در تماس است. این سه نقطه انرژی عبارتند از: آرنج ها، قاعده ستون فقرات و ریشه انگشت شست پا. وقتی وضعیت به طور صحیح انجام شود، انرژی از دو مرکز تحتانی مولاد ها را و سوادیستانا مستقیم به سمت بالا (مرکز آجنا) حرکت می کند. این روند به برطرف کردن انقباضات روان تنی که در ناحیه استخوان خاجی ذخیره می شوند، کمک می کند.

  #2785

  hasti
  کاربر

  سلام استاد ارشام

  من حرکات پاسچیمااسانا رو به ترتیبی که ذکر کرده بودید انجام دادم فقط نتوستم با دستام کامل انگشت های پام رو بگیرم اما برای بار اول خیلی خوب بود ممنون./

  #2786

  arsham
  مشارکت کننده

  سلام و درود بر شما هستی خانوم

  در حرکات یوگا نیازی نیست که مثل تصاویر تمرین کنید و به بدنتون فشار بیارید . محرکهای عصبی بدن برای جلوگیری از اسیب دیدن هر یک از اندامها ، در مقابل درد واکنش نشون میدن و با شروع درد به شما اخطار میدن که مراقب باشید . در کلیه حرکاتی که بصورت هفتگی ارائه میشه ، شما نباید به بدنتون تحت هیچ شرایطی فشار بیارید . یوگا با آرامش حاصل میشه . بمرور بدن و ذهن شما آروم و هماهنگ میشه . پس بازم تاکید میکنم که انجام حرکات رو با آرامش و صبوری دنبال کنید تا هم جسم شما و هم ذهن شما ریلکس و آروم بشه . وقتی بصورت مستمر تمرینات رو دنبال میکنید و با جدیت پیش میرید ، این تغییر رو در خودتون میبینید . به آرامشی دست پیدا میکنید که به راحتی با حوادث روزمره بهم نمیریزه . هر چی بیشتر پیش میرید به بدن و ذهنتون مسلط میشین . و هر چی بیشتر مسلط بشین آگاهیتون هم بیشتر میشه .
  به امید اون روز که با اضافه شدن به این آگاهی و روشنی ، جای تاریکی در ذهن ما باقی نمونه و جهل و ظلمت جای خودشو برای همیشه به حقیقت بده .

  موفق و پایدار باشید

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)

شما برای پاسخ به این جستار باید وارد تارنما شوید.