نوشته های جدید
صفحه اصلی / علمی / كاربرد طب سوزني در بيماري‌هاي صعب‌العلاج

كاربرد طب سوزني در بيماري‌هاي صعب‌العلاج

با تمامی پیشرفت‌هایی كه دانش پزشكی داشته است هنوز بیماری‌های بسیاری وجود دارد كه یا درمانی نداشته یا بیمار نیازمند مصرف داروهای فراوان و طولانی با عوارض جانبی زیادی است كه پاسخ درمانی مطلوبی نیز از آن حاصل نمی‌شود به این‌گونه بیماری‌ها، بیماری صعب‌العلاج گفته می‌شود.

یكی از روش‌های درمانی كه می‌تواند به این‌گونه بیماران پیشنهاد كرد، طب سوزنی است. طب سوزنی شامل تحریك نقاط ویژه‌ای در بدن به وسیله سوزن است كه با قدمتی چند هزار ساله در دهه‌های اخیر مورد …

توجه دانشگاه‌ها و مجامع علمی دنیا قرار گرفته و امروز در سراسر دنیا بیماران زیادی برای درمان بیماری‌هایشان بخصوص بیماری‌های صعب‌العلاج به این روش درمانی روی آورده‌اند. 

سازمان جهانی بهداشت طب سوزنی را برای درمان بیماری‌های متعددی مورد تائید قرار داده است. از جمله بیماری‌های صعب‌العلاجی كه طب سوزنی می‌تواند به درمان آن كمك كند می‌توان به این موارد اشاره كرد:

عوارض حسی و حركتی پس از سكته مغزی، انواع فلج‌ها، اختلالات بلع و تكلم، مشكلات به دنبال آسیب اعصاب محیطی و نخاع، سردردهای مزمن، سندرم تونل كارپال، پاركینسون، ام‌اس، تیك‌های عصبی، اختلالات جنسی، نازایی، یبوست مزمن، جوش‌های پوستی مقاوم به درمان، بیماری‌های اعصاب و روان، اختلالات تمركزی، وزوز گوش، سرگیجه مزمن، عوارض دیابت و….

روش درمانی در هر مورد متفاوت بوده و بر حسب شرایط بیمار نقاط مختلف و متفاوتی انتخاب می‌شود. گاهی اوقات لازم است همزمان از تحریك نقاط با گرما، لیزر، مغناطیس و… نیز استفاده كرد.

ماساژ پزشكی نیز به‌عنوان یكی از زیر شاخه‌های طب سوزنی در بعضی موارد كمك‌كننده است. طب سوزنی با مكانیزم‌های مختلف به بازگرداندن توازن ارگان‌های داخلی بدن كمك كرده و با انجام دوره درمانی بدن به شرایط سلامت خود بر می‌گردد یا نزدیك می‌شود.

اما نكاتی كه بیماران در انتخاب طب سوزنی برای بیماری‌های صعب‌العلاج باید به آن توجه داشته باشند این است كه:

1- از انجام چند جلسه طب سوزنی انتظار معجزه نداشته باشند و دوره درمانی را به صورت منظم انجام دهند تا سیر تدریجی درمان را مشاهده كنند.

2- توجه داشته باشند كه در بسیاری موارد نباید درمان دارویی یا سایر درمان‌های طب رایج را قطع كنند و از طب سوزنی به صورت مكمل در كنار درمان قبلی خود استفاده كنند.

3- برای بیماری حادی مانند فشارخون، مشكلات قلبی ـ عروقی و … طب سوزنی نمی‌تواند كمك موثری داشته باشد.

4- طب سوزنی اگر صحیح انجام شود، فاقد درد است.

5- سوزن‌های مورد استفاده طب سوزنی یكبار مصرف است و بیماران نگران این مورد نباشند.

این مطالب را نیز ببینید!

عادت هائی که سبب از بین رفتن سلول های مغز می شوند

1 – نخوردن صبحانه 2 – پرخوری 3 – سیگار کشیدن 4- خوردن قند و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =