مدیتیشن چیست؟

بازدیدها: 40

مدیتیشن به معنای متمرکز کردن ذهن است. اینتمرکز میتواند بر روی یک صدا، عبارت یا دعا، شئ، تصویر، آگاهی از خویشتن،نحوه تنفس، فرائض دینی و… صورت گیرد. هدف از این کار آگاهی از لحظه حال،رسیدن به آرامش، و کاهش استرس است. مدیتیشن موجب ارتقای شخصیت و رشدروحانی و معنوی می شود.
● هدف:
مدیتیشن می تواند به آرامش افراددر استرس، به حفظ سلامتی و به بهبودی بیماران کمک کند .کسانی که مدیتیشنرا به صورت مرتب انجام می دهند، هم کمتر دچار اضطراب و افسردگی می شوند وهم شادمانی و رضایت بیشتری از زندگی دارند.
مدیتیشن آرامش عمیقی ایجاد می کند که در آن احساس توازن و تعادل فکریخواهید کرد. دستاورد این تعادل فکری افزایش بصیرت، ارتقای افکار، وخونسردی در

برخورد با مشکلات است. آرامش و خود شناسی بیشتر و پذیرش بهتردیگران روابط اجتماعی را نیز دگرگون می کند. مدیتیشن با ایجاد شرایط رهاییاز استرس می تواند به کاهش علائم بسیاری از بیماریها کمک کند.
● فواید:
١) بر اساس یافته های بالینی مدیتیشن منظم می تواند در درمان حمله اضطراب،اختلال اضطرابی فراگیر، زخمهای گوارشی، التهاب روده بزرگ، پسوریازیس،وبرخی اختلالات افسردگی مانند دیس تایمی موثر باشد.
٢) مدیتیشن می تواند به عنوان مکمل درمان در فشار خون بالا، پیشگیری ازسکته قلبی،سخت شدن دیواره عروق، التهاب مفاصل، دردهای عضلانی، سرطان، بیخوابی، میگرن، و سکته مغزی به کار رود.
٣) مدیتیشن می تواند درمان مکملی برای آلرژیهای خفیف تا متوسط وآسم باشد، چون کاهش استرس در این بیماریها نقش پیشگیری کننده دارد.
٤) مدیتیشن موجب کاهش علائم و بهبود عملکرد در بیماریهای عصبی مانند پارکینسون، ام اس، و صرع می شود.
● احتیاطها:
مدیتیشن برای بیشتر افراد بی خطر است. اما به نظر می رسد دوره های عزلتنشینی طولانی در برخی از انواع مدیتیشن برای افراد مبتلا به اختلالاتروانی، اختلال افسردگی اساسی، و اختلالات شدید شخصیتی، نامناسب است. برخیتحقیقات بیان می کنند که حالت آرامش و خلسه مانند مدیتیشن مشابه هیپنوتیزماست.
● نتایج:
مطالعات علمی که از سال۱۹۶۰ تا به حال صورت گرفته اند، نشان می دهند کهمدیتیشن متابولیسم و سوخت و ساز بدن، سیستم غدد درون ریز، سیستم عصبیمرکزی، و سیستم اعصاب خودکار را تحت تاثیر قرار می دهد. تعداد تنفس، ضربانقلب و فشار خون کاهش یافته و امواج مغزی آلفا افزایش می یابد. اینها موجبکاهش اضطراب و درد می شوند. نیاز به مصرف مسکنها نیز کم می شود.
● تاریخچه:
مدیتیشن سالهای سال است که انجام می شود. مذاهب مختلف در سر تا سر جهانروشهای متنوعی از تمرینات مدیتیشن را ارائه داده اند. از جمله مراسم مذهبیمسیحی، تمرینات نشسته بودایی، حرکات چرخشی صوفیان، و….
گذشته از مراسمهای مذهبی متداول و زمینه های فرهنگی، مدیتیشن را می توان به صورت فردی برای غلبه بر استرس و درد به کار برد.
● انواع:
به طور کلی دو نوع مدیتیشن وجود دارد.
١) مدیتیشن از طریق تمرکز
٢) مدیتیشن از طریق تفکر
در مدیتیشن از طریق تمرکز فرد توجه خود را بر روی تنفس، تصویر واقعی یاخیالی، یک صدا، کلمه یا عبارتی که به آرامی یا با صدای بلند تکرار می شود(مانترا)، و یا بر حرکات مشخص مانند حرکات تای چی، یوگا ، چی کونگ متمرکزمی کند. به دنبال تمرکز، نگرانی و اضطراب محو شده احساس آرامش جای آن رامی گیرد. این آرامش اثرات فیزیولوژیک مفیدی بر بدن دارد.
درمدیتیشن از طریق تفکر، فرد از تمامی توجه خود برای آگاهی استفاده میکند. تفکر درحالت آرامش و به منظور شناخت خویشتن صورت می گیرد و آگاهی ازافکار ، احساسات طبیعی، قوه ادراک و احساس به دست می آید. از این طریقسکون و آرامش ذهن ، تسلط بر خویشتن و خونسردی حاصل می شود.
روشهای مختلف مدیتیشن آمیزه ای از فرهنگها و مذاهب هستند ولی اساس همهآنها را این دو روش تشکیل می دهد. برای مثال می توانید ازیکی از روشهایساده مدیتیشن پنج دقیقه ای روزانه نوشته سلن ییگر selen yeager استفادهنمائید.
در این روش ساده، فقط کافیست شما مکانی آرام وبدون مزاحمت پیدا کنیدوبنشینید فراموش نکنید که پشت شما باید مستقیم وبدون خمیدگی(قوز)باشددستان خود را به حالتی کاملا آرام و راحت در کنار خود قرار دهید، اجازهدهید تا چشمان شما به طرف پایین نگاه کند البته از خیره شدن به زمینخودداری نمایید وبسیار آرام وعمیق ومنظم نفس بکشید، با تمرکزو احساسسرشاراز شکر گزاری ازآفریدگار یا قدرت بی انتها ادامه دهید.
اگر کمی افکارشما شناور است اشکالی ندارد،اگر احساس سنگینی چشم داشتیدچشمان خود را ببندید، بسیار آرام باشید واین تمرین را هر روز ادامه دهیداگر دو بار در روز این تمرین را انجام دهید و زمان آنرا به بیست دقیقهبرسانید بسیار موثرتر خواهد بود.نگران نباشید به راحتی آنرا انجام خواهیدداد و تاثیر شگفت انگیز آنرا خواهید دید.

Check Also

قبل از شروع یوگا، بخوانید

بازدیدها: 54 یوگا و نکات مهم درباره آن اغلب کلاس های یوگا بر آموزش وضعیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =