آیا می توان از آلزایمر گریخت؟

بازدیدها: 31

نتایج یک نظرسنجی بین المللی نشان می دهد، آلزایمر پس از سرطان دومین بیماری است که مردم از آن وحشت دارند. هیچ جای تعجب نیست.
آلزایمر به سلول های عصبی و رابط های آنها به تدریج آسیب می زند. نتیجه این فرآیند به شدت مخرب است و اختلال در حافظه، تفکر و تکلم، و حتی تغییرات شخصیتی را شامل می شود. فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است از دو تا بیست سال پس از تشخیص بیماری زندگی کند. در طی این سال ها، وی روز به روز به دیگران وابسته تر می شود، و این وابستگی بار عاطفی، جسمی و اقتصادی عظیمی بر دوش خانواده می گذارد.
 


image
برخی عوامل، احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهند. بعضی از این عوامل مانند سن، جنسیت و سابقه خانوادگی قابل کنترل نیستند. با وجود این، می توان اقداماتی انجام داد تا خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش داد. به نظر می رسد، پایه های زندگی سالم، یعنی ورزش، کنترل وزن و تغذیه صحیح، از خطر ابتلا به آلزایمر می کاهند.
5 راهکار برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر
با وجود آنکه هیچ روش مطمئنی برای جلوگیری از آلزایمر وجود ندارد، با به کارگیری 5 راهکار زیر می توانید خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید، و سلامت عمومی خود را بهبود بخشید.
1. وزن مناسب خود را حفظ کنید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، کالری کمتری مصرف کنید و فعالیت جسمی خود را افزایش دهید.
2. دور کمر خود را اندازه بگیرید. برای آنکه بتوانید دور کمر خود را دقیق اندازه گیری کنید، دور باریک ترین قسمت کمر خود (یعنی حدودا محل قرارگرفتن ناف و آخرین دنده) را با متر نواری اندازه بگیرید. بر اساس گفته گروهی از متخصصان "موسسات ملی سلامت" دور کمر زنان و مردان نباید به ترتیب بیش از 90 و 102 سانتی متر باشد.
image
3. مراقب تغذیه خود باشید. بر مصرف سبزیجات و میوه های رنگارنگ و سرشار از ویتامین، غلات سبوس دار، منابع پروتئین شامل ماهی، گوشت کم چرب پرندگان، توفو، لوبیا و سایر حبوبات، و نیز چربی های سالم تأکید کنید. از مصرف کالری های غیرضروری موجود در شیرینی ها، نوشابه ها، غلات فرآوری شده مانند نان سفید و برنج سفید، چربی های ناسالم، غذاهای سرخ کردنی و فست فود، و ریزه خواری بی دلیل بپرهیزید. به دقت مراقب مقدار غذای مصرفی خود نیز باشید.
image
4. منظم ورزش کنید. این راهکار ساده برای بدن شما فواید بسیار بزرگی در بر دارد. فعالیت جسمی منظم به کنترل وزن، فشار خون، قند خون و کلسترول کمک می نماید. ورزش های هوازی، از ملایم گرفته تا شدید (مانند پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و قایقرانی)، همچنین می توانند در درازمدت به کاهش چربی کلی بدن و چربی ناحیه شکم کمک کنند. 5/2 تا 5 ساعت در هفته را به پیاده روی سریع (با سرعت 4 مایل در ساعت) بپردازید، و یا نیمی از این زمان را صرف فعالیتی شدیدتر مانند نرم دویدن (با سرعت 6 مایل در ساعت) کنید.
5. اعداد مهم مربوط به سلامت خود را زیر نظر داشته باشید. علاوه بر کنترل وزن و دور کمر خود، از پزشک بپرسید آیا کلسترول، تری گلیسیرید، فشار خون و قند خونتان در محدوده مجاز است یا خیر. ورزش، کاهش وزن (در صورت نیاز) و دارودرمانی (در صورت لزوم) می توانند به حفظ این اعداد در محدوده سلامت کمک کنند.

منبع: www.health.harvard.edu 
 

Check Also

عادت هائی که سبب از بین رفتن سلول های مغز می شوند

بازدیدها: 2131 – نخوردن صبحانه 2 – پرخوری 3 – سیگار کشیدن 4- خوردن قند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + یازده =