پنج راهكار براي جلوگيري از كم تحركي ناشي از بيماري ورم مفاصل

بازدیدها: 17

بيماري ورم مفاصل مشكلي دردآور است كه مي تواند با توانايي شما براي انجام فعاليتهاي مورد علاقه تان تداخل پيدا كند. اما شما مي توانيد در جهت حفاظت از مفاصل خود، كاهش درد و افزايش تحركتان اقدام كنيد.
آموزشهاي درمانگران فيزيكي يا متخصصان كاردرماني براي اصلاح فعاليتها و انجام آسانتر وظايف روزانه شما بسيار مفيد خواهد بود. اما فعاليتهاي ساده اي نيز وجود دارند كه مي توانيد انجام آنها را خودتان از همين امروز آغاز نمائيد. در اينجا به پنج مورد از آنها مي پردازيم:

 


image
1. تحرك داشته باشيد: از قرار گرفتن در يك وضعيت به مدت طولاني اجتناب كنيد. به عنوان نمونه، در هنگام كار در پشت ميز، هر 15 دقيقه بلند شده و بدن خود را كشش دهيد. در هنگام مطالعه يا تماشاي تلويزيون در خانه نيز همين عمل را انجام دهيد.
2. ميزان قدرت خود را شناسائي كنيد: نيرومندترين مفاصل و ماهيچه هاي خود را به كار بگيريد. براي حفاظت از مفاصل انگشت و مچ، به منظور باز نمودن درهاي سنگين از گوشه بازو يا شانه خود كمك بگيريد. براي كاهش فشار تحميل شده بر مفصل ران و زانو در هنگام استفاده از پلكان، پاي قويتر خود را براي بالا رفتن و پاي ضعيفتر را براي پائين آمدن استفاده نمائيد.
3. پيشاپيش برنامه ريزي كنيد: فعاليتهاي معمول خود را به صورتي ساده و سازماندهي نمائيد كه حركتهاي دشوار يا دردآور كمتر شود. ابزاري را كه براي آشپزي، نظافت يا سرگرميهاي خود نياز داريد، در نزديكي محل استفاده آنها قرار دهيد (حتي اگر چند وسيله نظافت، به عنوان نمونه، يكي براي آْشپزخانه و يكي ديگر براي حمام مورد نياز باشد.)
4. وسايل كاراندوز (تسهيل كننده كارها) و ابزار كمكي سازگار پذير را بكار بگيريد: استفاده از ابزار و وسايل ساده مي تواند انجام فعاليتهاي روزمره چون آشپزي، باغباني و يا حتي لباس پوشيدن را آسانتر نمايد. به عنوان مثال، گيره هاي دسته بلند براي پيدا كردن و محكم گرفتن وسايل دور از دسترس طراحي شده است. گيره هاي لاستيكي امكان استفاده بهتر از شيرهاي آب، خودكار، مسواك و ظروف نقره اي را براي شما فراهم مي كند. داروخانه ها، فروشگاههاي تجهيزات پزشكي و فروشندگان اينترنتي (آنلاين) ارائه دهنده ابزار كمكي براي مبتلايان به ورم مفاصل هستند.
5. از ديگران كمك بگيريد: مبتلايان به بيماري ورم مفاصل اغلب از بالا رفتن احتمال وابستگي شان به ديگران ابراز نگراني مي كنند. اما تنها درصد كمي از اين بيماران به صورت جدي ناتوان مي شوند. اما بار احساسي اين بيماري مي تواند قابل توجه باشد. به اعضاي خانواده و دوستان خود درباره نحوه تأثيرگذاري بيماري ورم مفاصل بر روي خودتان آگاهي و اطلاعات داده و از درخواست كمك در هنگام نياز نهراسيد.

Check Also

عادت هائی که سبب از بین رفتن سلول های مغز می شوند

بازدیدها: 1811 – نخوردن صبحانه 2 – پرخوری 3 – سیگار کشیدن 4- خوردن قند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 1 =