خواب

بازدیدها: 25

با وجود عدم شناخت از چگونگی تجدید قوا به هنگام خواب ، این موضوع را دریافته ایم که دگرگونیها و اصطلاحات بسیاری هنگام خواب در بدن انسان انجام میگیرد که اگر از خوابیدن امتناع ورزیم دچار ناراحتی جسمی و روحی و فکری مگردیم . در این میان چنانچه روزی حالت عصبانی و خسته داشته باشیم ، علت را باید در چگونگی زمان خواب بررسی نماییم .

این موضوع مهم و حیاتی را همواره در  

یوگا باید در نظر داشت و ازخواب به عنوان مهمترین عامل پیشرفت در این ورزش سبک و زیبا یاد کرد و با محافظه کاری در مقابل این نیروی حیاتی قرار گرفت.

خواب که موجب  ذخیره نیرو میگردد بایستی به روش یوگا تحت کنترل قرار گیرد تا در حالت افراطی موجب منجمد شدن جسم و روح نگردد و از طرفی کمبود خواب اثر نامطلوب به جای نگذارد و انرژی حیاتی را نقصان ندهد .

حتما توجه نموده اید هنگامیکه از خواب عمیق و آرام برمیخیزیم ، روحیه ای سازنده و شاد داریم .

بنابراین یک ساعت خواب عمیق و آرام به ساعتها خواب آشفته می ارزد .

برای برخورداری از خواب عمیق و آرام ، از نظر فیزیکی عقیده یوگا بر این است که باید محل خواب ثابت بوده و زیر سر کوتاه باشد تا خون به راحتی جریان داشته باشد .

دو یا سه ساعت قبل از خواب بایستی از خوردن غذا و حتی آشامیدنی هایی که موجب افزایش خواب میگردند پرهیز کرد تا دستگاه گوارش هنگام خواب مجبور به فعالیت نباشد .

استفاده از داروهای خواب آور بدون دستور پزشک کار درستی نیست و موجب اختلال در اعصاب میگردد .

برای یک خواب راحت بایستی ابتدا چشمها را بست و به هیچ موضوعی فکر نکرد . در این صورت آشفتگی در خواب بوجود نمی آید .

برای تمرکز فکر می توان از حرکات یوگا استفاده کرد تا بتوان فورا به خواب رفت برای این منظور حرکات کشش پشت ، کبرا و چرخش سر را توصیه میکنیم . 

Check Also

تكنيك هاي تن آرامي يوگا براي استرس هاي طولاني

بازدیدها: 40 مشكلات مربوط به استرس ايجاد شده در سلامت ، به حدي در جامعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =