آیا ماساژ صورت کاربرد دارد

بازدیدها: 69

ماساژ صورت و بدن در تمام فرهنگ‌ ها و جوامع از قديم ‌الايام شايع بوده و حتي در برخي تمدن ‌هاي قديمي مراکز خاصي براي اين کار وجود داشته است؛ مثلا يکي از قديمي ‌ترين نوشته‌ ها راجع به ماساژ درماني در کشور چين به دست آمده که مربوط به سه قرن پيش از ميلاد است. علاوه بر اين در کشورهاي يونان، ايران، ژاپن و هند نيز اين روش قدمت زيادي دارد.

اين کار امروزه نيز طرفداراني در تمام دنيا دارد که جهت کاهش روند پيري و ايجاد شادابي پوست، کاهش استرس و کاهش انقباضات عضلاني پوست انجام مي شود و بيشتر افراد به ماساژ صورت علاقه‌ مند هستند. اين حالت به ويژه در اروپا بسيار شايع است، ولي در کشورهاي شرقي ماساژ صورت  

عموما بخشي از ماساژ بدن بوده و يک روش درماني محسوب مي ‌شود.

واقعا نياز است که ماساژور (فرد ماساژ دهنده) در اين کار تخصص داشته باشد؟

ماساژ معمولي صورت و يا ساير اعضاي بدن در منزل قابل انجام است، ولي اگر خواهان يک ماساژ اصولي و موثر هستيد، ‌بهتر است اين کار توسط افراد ماهر و مجرب انجام شود.

اين افراد بايد آموزش هاي لازم را در اين زمينه ديده باشند. اين دوره‌هاي آموزشي جهت اطلاع از وضعيت آناتومي عضلات و اسکلت ‌بندي صورت و چگونگي توزيع عروق خوني و لنفي و اعصاب ناحيه بوده و در بعضي از کشورها گذراندن اين دوره جهت کسب مدرک رسمي اجباري است. در بيشتر مراکز، ماساژ با دست رايج است، ولي در واقع دستگاه‌ هاي مکانيکي خاص با ابعاد و اندازه ‌هاي مختلف نيز جهت اين کار طراحي شده اند که بسته به ناحيه مورد نظر مي ‌توان از آن ها استفاده کرد.

ماساژ روي سلامت پوست هم تاثير دارد؟

بهبود جريان خون و لنف پوست، با هدف بهبود قوام پوست و کشش عضلاني صورت، ريلکس شدن عضلات صورت و اطراف چشم، از بين رفتن سردرد، کاهش استرس و نگراني از اهداف ماساژ صورت است. اين مسايل در صورت ماساژ صحيح و علمي قابل دستيابي بوده و مورد قبول مکاتب مختلف هستند. ليکن در برخي از مکاتب شرقي علاوه بر مسايل فوق، تحريک نقاط خاصي از صورت نيز مطرح است که گفته مي ‌شود اين نقاط داراي کارايي‌ هاي خاصي در تنظيم عملکرد خود صورت و نيز برخي از اعضاي دور دست بدن مي‌ باشند. همان ‌طور که مي‌ دانيد اين نقاط در طب سوزني چين باستان و يا در بعضي از متدهاي عملي يوگا نيز مطرح مي ‌باشد و تحريک اين نقاط با هدف تحريک و جاري شدن انرژي حياتي بدن صورت مي ‌گيرد. البته با علوم امروزي، تفسير و پذيرش وجود چنين نقاطي، چندان قابل پذيرش نمي ‌باشد، ولي همچنان به عنوان يک روش درماني تکميلي در بسياري از کشورها انجام مي‌ گيرد.

ماساژ صحيح صورت بايد چگونه باشد و چه نکاتي قبل از آن رعايت شود؟

ماساژ صورت به شکل دايره‌ هاي کوچکي معمولا از قسمت‌ هاي مياني صورت شروع شده و با نظم خاصي به طرفين صورت و گردن امتداد مي‌ يابد و در همان حال نقاط خاصي از پوست که در بالا به آن ها اشاره شد، تحت فشار و تحريک موضعي قرار مي ‌گيرند.

از شايع‌ ترين اين نقاط مي ‌توان نقاطي در ريشه ‌بيني، دو طرف گوشه هاي دهان، جلوي گوش، گوشه‌ هاي داخلي چشم، روي گيجگاه و نقطه ‌اي بين لب فوقاني و چانه را نام برد.

توجه کنيد که ماساژ بايد به صورت حرکت آهسته و نقطه به نقطه انگشتان انجام گرفته و اين حرکت بايد کاملا ملايم و بدون فشار بوده و در ضمن نبايد باعث کشيده شدن پوست شود. جهت حرکت دست بايد به صورت دايره‌اي کوچک به سمت بالا بوده و عضلات صورت نبايد به طرف پايين کشيده يا فشرده شوند.

قبل از انجام ماساژ چه نکاتي بايد رعايت شود؟

قبل از انجام ماساژ، شستشوي دست فرد ماساژدهنده با آب و صابون ضروري است. اگر فرد لنز چشمي دارد بايد در آورده شود. مصرف کرم يا روغن ماساژ نيز الزامي است.

ماساژ در چه مواردي ممنوع است؟

اگر پوست صورت شما داراي زخم باز يا بريدگي، آکنه شديد يا کورک يا هر نوع عفونت پوستي ديگر، التهاب يا اگزماي شديد است، و يا چنان چه اسکار جوشگاه جديدي در صورت شما ايجاد شده و يا در حال شکل ‌گيري است، نبايد سراغ ماساژ برويد.

در اين موارد بهتر است قبل از ماساژ پوست صورت، با پزشک مشورت کنيد.

براي آکنه هم ماساژ ممنوع است؟

نه، در مورد بيماري آکنه و روزاسه روش ماساژ خاصي وجود دارد که از مرکز صورت شروع شده و با حرکت ملايم جادويي به سمت اطراف و به طرف گردن کشيده مي‌ شود که باعث بهتر شدن حرکت لنفي صورت شده و ادم و قرمزي شديد را که همواره در اين بيماران وجود دارد، کاهش مي ‌دهد. از اين روش به عنوان درمان مکمل بيماري روزاسه مي ‌توان استفاده کرد، ولي در کل توصيه اصلي اين است که در صورت وجود ساير بيماري ‌هاي پوستي در صورت، اين کار را انجام نگيرد و هر نوع ماساژ پوستي توسط فرد تعليم ديده و بدون عجله و کشش خاصي صورت پذيرد 

Check Also

درمان يوگايي و آيورودايي گراهاني (كوليت مزمن)

بازدیدها: 85 كوليت: اصطلاحي كلي است كه بيانگر التهاب روده‌ و تقريباً‌ ‌التهاب همیشگی ركتوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − ده =