تكنيك هاي تن آرامي يوگا براي استرس هاي طولاني

بازدیدها: 67

image

مشكلات مربوط به استرس ايجاد شده در سلامت ، به حدي در جامعه فراگير شده است كه سازمان سلامت عمومي ايالات متحده هدف هایی را براي ايجاد تغييرات دراین روند در نظر گرفته است.
در حاليكه برخي از استرس ها مي توانند در افراد ایجاد کننده انگيزه باشند ، نگراني و اضطراب بلند مدت براي هيچ فردی مفيد نیست.
عكس العمل هایی که افراد نشان می دهند، با تحريك حساس اعصاب سمپاتيك تحت تاثير قرار مي گيرند. پاسخ به فرایند جنگ يا گريز، باعث افزايش ضربان قلب، منقبض شدن عضلات و ايجاد اختلال در سيستم غدد درون ريز 

مي شود. حتي وقايع شديدي مانند مرگ يا بيماري با توجه به نحوه ادراك فرد از آنها ميتواند ميزان استرس زايي بيشتر و يا كمتري براي فرد داشته باشند.
اگر ذهن انسان داراي خاطرات منفي باشد،این خاطرات را با عوامل استرس زاي جديد مرتبط خواهد ساخت و ذهن هوشيار آنها را به صورت تهديد درك خواهد كرد. سپس ضمیر ناخودآگاه عكس العمل نشان خواهد داد و پاسخ هاي جسماني و هیجانی متناسب با آن ايجاد خواهد كرد . به تدریج ضمیرخودآگاه انباشته شده وبا نفرستادن هشدار های منفی به ضمیر ناخودآگاه بطور کم اثر تر اطلاعات را فیلتر می کند. ناخودآگاه با ارسال آدرنالين به جسم پاسخ مي دهد و اين سيكل کامل می شود.
فراگيري ممانعت از افكار و عملکردها، عكس العمل هاي استرس زای دائمی در مراحل اوليه ، اشاره به ريشه مشكل دارد . انجام تمرينات تن آرامي كه در ادامه ذكر مي شوند سطوح استرس را كاهش مي دهد و ذهن را شفاف مي نمايد.

image
* وضعيت هاي يوگا و يوگا نيدرا : انجام تمرينات يوگا بويژه تمرين آساناهاي احیا كننده، جسم را آرام كرده و براي تمرينات تمركزي ذهن آماده مي كند.
يوگا نيدرا يا خواب يوگايي ، فرمی دیرینه تن آرامي و جوان سازي است .

* تصويرسازي : چشمان خود را ببنديد و در ذهن خود مكاني آرام و راحت را تصور كنيد. از پنج حس استفاده كنيد مثلا" ساحل زيبايي را ببنيد ، صداي دريا را بشنويد . بوها را حس كنيد .لمس شدن شن ها را بوسیله پوست خود حس كنيد و به حس ناشي از گرماي خورشيد توجه كنيد و مزه هواي نمكي را بچشيد . آرام و عميق تنفس كنيد.
در مورد اضطراب، ممكن است شما خود را در حال انجام دادن يك نشست يا در حال ايستادن روي سرتجسم كنيد .

image
* تن آرامي پيشرونده : در يك مكان آرام وراحت روي يك صندلي بنشنيد يا به پشت دراز بكشيد. سه نفس عميق بكشيد و شروع به منقبض كردن و رها سازي عضلات پاهاي خود بكنيد . به آرامي نفس بكشيد و با حركت دادن ذهن به طرف بالاي بدن عضلات را به تدريج و به صورت گروهي جمع كرده و رها نمائيد . وقتي به سررسيديد تا هرزمان كه مي خواهيد استراحت نماييد و در حاليكه احساس رهايي و آرامش مي كنيد چشمان خود را باز كنيد . اين تكنيك را مي توان به تنهايي يا قبل از تمرينات ذهني و تمركزي انجام داد.

* تنفس شكمي : دريك مكان ساكت روي يك سطح راحت دراز بكشيد . چشمان خود را ببنديد و دست راست را روي ديافراگم و دست چپ را روي قفسه سينه خود بگذاريد . به آرامي از ديافراگم خودنفس بكشيد و پائين و بالا شدن موزون دستها را با تنفس حس كنيد تا جائيكه دوست داريد ادامه بدهيد ، سپس آرام باشيد و چشمان خود را باز كنيد.

از اين تمرينات يوگا مي توان به تنهايي يا به صورت تركيبي ( براي اثرات قويتر) استفاده كرد . همچنين ميتوان از آنها در كنار بيوفيدبك يا خود هيپنوتيزم استفاده كرد. مديريت استرس ها به صورت روزانه باعث تقويت سيستم ايمني شده و جلو فرسودگي را مي گيرد. 

 

Check Also

درمان يوگايي و آيورودايي گراهاني (كوليت مزمن)

بازدیدها: 96 كوليت: اصطلاحي كلي است كه بيانگر التهاب روده‌ و تقريباً‌ ‌التهاب همیشگی ركتوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 5 =