عجیب ترین راز

بازدیدها: 113

اثر ارل نایتینگل
image
جورج برنارد شاو می گوید: "مردم همواره محیط پیرامون خود را به خاطر آنچه هستند سرزنش می کنند. من اعتقادی به محیط ندارم. کسانی که در این دنیا موفق می شوند، آنهایی هستند که برمی خیزند و محیطی را که می خواهند می جویند و اگر نتوانند آن را بیابند، آن را می آفرینند."
بسیار خوب، این امری نسبتأ واضح است و هر فردی که به این حقیقت و باوردست یافت، جزو اولین کسانی بود که به نتایج این باور نائل شد. ما همان چیزی می شویم که بدان می اندیشیم.
برعکس، کسی که هدفی ندارد، نمی داند به کجا می رود و بنابراین ذهنش پریشان، مضطرب و نگران است، زندگیی سرشار از  

ناامیدی، ترس، اضطراب و نگرانی خواهد داشت. و اگر به چیزی نیندیشد… خود نیز هیچ می شود.
اما این اتفاق چگونه میفتد؟ چرا ما همان چیزی می شویم که بدان می اندیشیم؟ بسیار خوب، من تا جایی که تجربه ما نشان داده است برای شما توضیح می دهم . برای بیان این مطلب، وضعیتی مشابه با وضعیت ذهن انسان را به تصویر می کشم .
تصور کنید کشاورزی صاحب زمینی خوب و حاصلخیز است. این زمین به کشاورز قدرت انتخاب می دهد. او می تواند هرچه می خواهد در آن زمین بکارد. برای زمین مهم نیست. این کشاورز است که انتخاب می کند و تصمیم می گیرد.
ما ، ذهن انسان را با این زمین مقایسه می کنیم، زیرا برای ذهن نیز مهم نیست در آن چه می کارید. او هرچه در آن بکارید به شما بر خواهد گرداند، اما برایش مهم نیست در آن چه می کارید.
حال تصور کنید که کشاورز دو دانه در دست دارد، یکی دانه ذرت و دیگری دانه تاجریزی که سمی مهلک است. او دو سوراخ کوچک در زمین می کند و هر دو دانه را می کارد، هم دانه ذرت و هم دانه تاجریزی را. او هر دو سوراخ را پر می کند، آنها را آب می دهد و از زمین مراقبت می نماید… چه خواهد شد؟ طبیعتا زمین آنچه را در آن کاشته شده است باز پس می دهد.
یادتان باشد برای زمین مهم نیست. زمین به همان فراوانی که به شما ذرت می دهد، به شما سم خواهد داد. بنابراین هر دو گیاه خواهند رویید، یکی ذرت و دیگری سم.
ذهن انسان بسیار بارورتر، شگفت انگیز تر و مرموزتر از زمین کشاورزی است، اما به همان طریق کار می کند. برای آن مهم نیست ما در آن چه می کاریم، موفقیت یا شکست، هدفی واقعی و ارزشمند یا سرگردانی، سوء تفاهم، ترس، اضطراب و مانند آن. اما هر آنچه می کاریم به ما باز خواهد گشت.
می بینید که ذهن بشر آخرین قاره عظیم ناشناخته روی زمین است. این قاره صاحب ثروتی است که به خواب هم نمی بینیم، و هرچه در آن بکاریم به ما برمی گرداند.

 

Check Also

زندگی بهتر با ضمیر ناخودآگاه

بازدیدها: 85 قدرت ضمیر ناخودآگاه خود را درک کنید؛ اگر واقعاً قصد دارید که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 10 =