خطرات مدیتیشن

بازدیدها: 589

طبق تحقیقات موسسه هیپنوتیزم بالینی کالیفرنیا مدیتیشن می تواند در کنار اثرات مثبت، برای برخی از مراقبه کنندگان ، مخصوصا کسانی که بدون مشورت با اساتید خبره و به تنهایی به مراقبه می پردازند، خطراتی به همراه داشته باشد. از جمله این خطرات مي توان به موارد زير اشاره کرد:
اضطراب و بیهوشی
تیک عصبی در منطقه صورت

بر اثر تداوم مراقبه و بی توجهی به تغییر حالات در انقباض عضلات.
بی خوابی
توهم
اسکیزوفرنی
کم شدن جریان خون در قسمت آهیانه ایی مغز(جایگاه تشخیص موقعیت در محیط و اطراف) و در نتیجه با ادامه مراقبه جایگزین نمودن دنیای مجازی به جای دنیای واقعی.
مشکل آن است که اکثر افراد بدون مشورت با اساتید مراقبه و بدون در نظر گرفتن حالات خود به انواع مراقبه دست میزنند و برخی از اساتید نیز بدون در نظر گرفتن سوابق بیماری افراد، آنها را به ادامه مراقبه تشویق می کنند و حل مشکلات پیش آمده فرد را موکول به ادامه مراقبه و زمان می کنند.
مراقبه در دو دسته از افراد به هیچ وجه توصیه نمی شود:
افرادی که در reality test نتیجه مطلوب بدست نیاورده اند و قویا دچار افکار پارانوییدی هستند.
دوره های طولانی تمرینهای مراقبه (مثلا مراقبه تفکری) در افراد حساس و مستعد به سایکوز حاد.

Check Also

مديتيشن دو قلب

بازدیدها: 62 اين مديتيشن مخصوص پرانيک هيلينگ است . خواهش می کنم افراد با مشخصات …

7 comments

 1. فرهمند

  با سلام . من هنگامی که مدیتیشن میکنم در قسمت چشمانم احساس انقباظ و کشیده شدن به سمت پشت سر دارم ، می خواستم بدونم علتش چیه؟

 2. من موقع مدیتیشن پشت کمرم سوخت بیحال شدم

  • با سلام
   بخاطر حرکت نروی کندالینی می باشد.
   مراقب باشید تمرینات کندالینی را بدون استاد انجام ندهید.
   موفق باشید

 3. سلام
  مدتی است که مدیتیشن انجام میدم، بعد از آن دچار تنگی نفس و کم آوردن نفس میشم زیاد خمیازه میکشم البته بصورت ناقص ، لطفا راهنمایی کنید چطوراین این مشکلات برطرف میشود ،

  • سلام
   باید مشخص شه چه مدیتیشنی انجام دادید و زیر نظر چه کسی تا راه حل ارائه گردد

 4. سلام وقت بخیر
  من مراقبه یکی شدن با نور را که در طول روز انجام میدم در ان لحظه حس بسیارخوبی دارم و وجود خدا را کاملا حس میکنم، اما بعضی وقتا شبا موقع خواب احساس گرمای شدید و فشار روح میکنم انگار که روحم میخواد از دستام یا پاهام بزنه بیرون انگار جاش تنگه این حالت زمانی هست که دراز کشم وقتی بلند میشم میشینم این حالت را ندارم و واذیت میشم چون تو خوابم اختلال ایجاد میکنه، نمیدونم دلیل این حالت چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید (من همه مراقبه هامو درازکش انجام میدم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 3 =