صفحه اصلی / علمی / نجوم یکی از اسمهای قرآن است !!!

نجوم یکی از اسمهای قرآن است !!!

قرآن این معجزه ی جاوید اسلام اسامی و صفات بسیار زیادی دارد که بحثش مجالی دیگر میطلبد اما در ارتباط با موضوع محوری این وبلاگ که نجوم است جالب دانستم که انطباق ظاهری و باطنی نجوم و قرآن را مستندا ذکر نمایم:

«نجوم» و «نجم» یکی از اسامی و صفات قرآن است.

«نجم» در لغت به معنای طلوع و بروز است. ستاره را نیز از آن جهت که طلوع می‌کند «نجم» می‌گویند.

واژه «نجم» چهار بار به صورت مفرد (نجم) و نُه بار به صورت جمع (نجوم) در قرآن به کار رفته است. در غالب این …

موارد، کلمات «نجم» و «نجوم» به معنای ستاره و ستارگان است.

هر چند معنی مختص به کلمه نیست و فی الجمله قابلیت انطباقات متعددی که اتفاقا قابل جمع هم هستند دارد که همان « نظایر » ادبی و مفهومی است – به عبارتی کلمات و آیات قرآن دارای معانی زیادی است که اتفاقا هیچ یک مخالف دیگری هم نیست و این شناخت مستلزم تسلط و بهره مندی از دانشهای متفاوت است پس بدیهیست که هر کس به قدر دانش خود از قرآن میفهمد!!!

مسمی کردن قرآن به نجوم از آن جهت که فهم مردم از نجوم آسمان در یک سطح نبوده و شناخت این علم زیبا و بی پایان خود نیازمند علوم و ابزاریست ؛ تطبیقی زیبا و علمی و رسا میباشد برای آنان که می اندیشند!!!

 برخی گفته‌اند منظور از نجوم در آیه اول سوره مبارکه نجم: «وَالنَّجْمِ إِذَا هَوَی» و آیه 75 سوره واقعه: «فَلَا أُقْسِمُ بِمَوَاقِعِ النُّجُومِ» قرآن است؛ زیرا با آیات بعدی که درباره وحی و قرآن است تناسب دارد؛ توضیح مطلب این است که عرب واژه «نجوم» را بر چیزی اطلاق می‌کند که تدریجاً و در فواصل مختلف بروز و تبلور کند؛ و اطلاق «نجم» به قرآن نیز به این سبب است که در طول 23 سال و در مقاطع مختلف بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است.

در واقع طبق این اطلاق نزول هر سوره و آیه کلمه و حرف از قرآن خود به مانند طلوعی نورانی بر طلوع نورانی قبلی اش خواهد بود ! و حقا که قرآن نور علی نور است !!!

این مطالب را نیز ببینید!

محاسباتی جالب در علم حروف به زبان انگلیسی

اگر   A B C D E F G H I J K L M N …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + پنج =