پنجشنبه , ژانویه 17 2019
صفحه اصلی / علمی / نامرئی کردن اجسام با استفاده از پلاسمون ها

نامرئی کردن اجسام با استفاده از پلاسمون ها

استفاده از فناوري هاي نوين در ساخت پوشش هايي كه مي توانند سبب جهت دهي مجدد امواج نور شوند، زمينه مناسبي را براي دستيابي محققان به روشي جديد براي نامرئي ساختن اشيا به وجود آورده است.
محققان براي نخستين بار نشان داده اند كه با استفاده از نوعي ماده جديد در شرايط آزمايشگاهي و در يك محيط سه بعدي مي توانند مسير حركت نور مرئي را تغيير داده و امواج نوري تابيده شده را در مسير نادرستي كه مسير انحرافي است، هدايت كند.
با استفاده از نتايج به دست آمده از اين تحقيقات مي توان اجسام را در محدوده طول موج امواج مايكروويو (ريزموج ها) نامرئي كرد.
اين ماده كه از آن به عنوان يك ماده شگفت انگيز و ماورائي نام برده شده است سبب شكست منفي امواج نور مرئي مي شود. به عبارت ديگر اين ماده سبب مي شود نور مرئي تابيده شده در جهت مخالف مسيري كه معمولانور پس از برخورد با يك ماده و عبور از آن طي مي كند، حركت كند.
بهترين مثال براي توجيه اين پديده، توجه به چگونگي تغيير مسير و اقتدار يك خودكار است كه تا نيمه در يك ليوان آب قرار گرفته است. در اين طرح تحقيقاتي نيز دانشمندان روش مشابهي را براي انحراف و تغيير مسير نور

پس از عبور از اين ماده جديد در نظر گرفته اند. اين ماده جديد، ماده اي است كه به روش مصنوعي ساخته شده است و از ويژگي ها و خصوصيات نوري منحصر به فردي برخوردار است كه هيچ ماده ديگري در طبيعت شبيه آن نخواهد بود. اين ماده مي تواند انتشار امواج الكترومغناطيسي را تغيير دهد و موجب شكست نور در مسير مخالف و در نتيجه نامرئي شدن اجسام شود. امواج مرئي نوعي از امواج الكترومغناطيسي است كه محدوده اي از طيف امواج از امواج راديويي تا اشعه ايكس و فراتر از آن را نيز دربرمي گيرد. تاكنون تاثير و كارايي روش هايي كه براي نامرئي ساختن اجسام مورد بررسي قرار گرفته است، تنها در اجسام بسيار باريك و در فضاي دوبعدي مورد تاييد قرار گرفته است و اين نخستين بار است كه چگونگي نامرئي ساختن اجسام در ساختارهاي چندلايه اي و يا ساختارهايي كه از ساختاري شبيه به تور ماهيگيري برخوردارند، بررسي و مطالعه مي شود. ويژگي اين ماده جديد در اين است كه در مقايسه با مواد ديگر از خواص متفاوتي برخوردار بوده و سبب شكست نور در جهت مخالف مي شود و به عبارت ديگر مي توان گفت داراي ضريب شكست منفي است. نتايج به دست آمده از اين تحقيقات سبب افزايش توانايي محققان در تحت كنترل درآوردن امواج نوراني تابيده شده به اجسام مختلف و در نتيجه مخفي ساختن آن در مقابل ديدگان افراد حاضر خواهد شد. در تحقيقاتي كه پيش از اين در زمينه نامرئي كردن اجسام انجام شده بود، از پلاسمون ها كه الكترون هاي بسيار كوچك برانگيخته شده در سطح برخي از انواع فلزات هستند براي مخفي ساختن اجسام در برابر تابش امواج نوري و از بين بردن اثر تابش اين امواج و يا تابش امواج ديگري كه از سطح اجسام مختلف عبور كرده و سبب ديده شدن يك جسم توسط چشم مي شوند، استفاده شده بود. علاقه مندان داستان هاي علمي تخيلي بر اين باورند كه دستيابي به فناوري چگونگي نامرئي ساختن اجسام مي تواند نقش مهمي در تحقق آرزوها و عملي شدن روياهاي آنها داشته باشد. ابزارهاي جنگي و همچنين دستاوردهاي جديد در عرصه پزشكي از مهم ترين زمينه هايي هستند كه اين فناوري مي تواند در ترسيم دورنماي آنها در زندگي آينده انسان ها تاثيرگذار بوده و تغييرات چشمگيري را در آنها به وجود آورد.

نامرئي کردن اجسام:پژوهشگران دانشگاه پنسيلوانيا بنام هاي نادر انقطا و اندروالو در مورد چگونگي استفاده از کاور هاي لاسمونيکي در نامرئي کردن اجسام مقاله اي ارائه داده اند.که منشا ان پراکندگي نور و مانع از رسيدن ان به چشم ناظر مي باشد.اين روش براي ذرات کوچک در حد ميکرو متر و براي طول موج خاصي انجام شده است.انتظار مي رود تا چند سال اينده براي اجسامبزرگتر و براي بازه ي طول موجي تعميم داده شود.

منبع: LIVESCIENCE

درباره nasher

این مطالب را نیز ببینید!

محاسباتی جالب در علم حروف به زبان انگلیسی

اگر   A B C D E F G H I J K L M N …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *